Logowanie (rejestracja)

Zapomniałeś hasła?

Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się!

PLK

Terminarz

REKLAMA

Sezon:

Kolejka I

Kolejka II

Kolejka VI

Kolejka III

Kolejka IV

Kolejka V

Kolejka VII

Kolejka VIII

Kolejka XVII

Kolejka IX

Kolejka X

Kolejka XI

Kolejka XII

Kolejka XIII

Kolejka XIV

Kolejka XV

Kolejka XVI

Kolejka XVIII

Kolejka XIX

Kolejka XX

Kolejka XXIX

Kolejka XXI

Kolejka XXII

REKLAMA

Przemysław Saczywko: My już ten sezon wygraliśmy

PLK | 25.05.2016 20:43

- Uważam, że w serii będzie bardzo trudno, więc pozwoliliśmy sobie już na świętowanie, po wygranej z Anwilem Włocławek. Prawda jest taka, że my już ten sezon wygraliśmy. Teraz to Stelmet BC musi, ale my broni nie składamy - mówi prezes Rosy Przemysław Saczywko w rozmowie ze Sportowymi Faktami.

Prezes Rosy nie zaklina rzeczywistości, szczerze mówi to, o czym wszyscy wiedzą. - Trzeba mieć świadomość, że Stelmet BC to drużyna euroligowa, która została zbudowana za zupełnie inne pieniądze. Jest tam ogromna głębia składu. My, nie ujmując nic naszym chłopakom, musieliśmy się wznieść na wyżyny swoich umiejętności, aby z nimi wygrać - mówi Przemysław Saczywko w rozmowie ze Sportowymi Faktami.

Szczerość prezesa Rosy jest godna odnotowania, także jeśli chodzi o jego zdanie na temat przepisu o Polakach. - Dla mnie przepis o dwóch Polakach na parkiecie jest świetny. W ogóle bym tego nie zmieniał. Stawianie na naszych zawodników powinno być rzeczą naturalną. Zamiast napełniać kieszenie obcokrajowców, wolę, żeby Polacy się rozwinęli.

Co z przepłacaniem polskich zawodników, którzy wykorzystują sztuczny popyt na swoją obecność w ekstraklasowych zespołach? - Wolę zapłacić 10 tysięcy więcej Polakowi, bo on zostawi później te pieniądze w naszym kraju. To Polak tutaj kupi mieszkanie, samochód, zatankuje, czy zje obiad. Obcokrajowcy przyjeżdżają tutaj na saksy. Jedzą głównie w fast foodach i wydają kasę na zewnątrz - mówi Saczywko.

Sprawdź aktualne kursy i wygrywaj - kliknij tutaj...

Fot. A. Romański/Plk.pl
 

Gwiazdy Rosy w Stelmecie? Najwyżej jako zmiennicy

PLK | 25.05.2016 20:19

Przy okazji zbliżającego się finału PLK zastanawiamy się, którzy gracze debiutującej w grze o złoto Rosy, mogliby znaleźć sobie miejsce w drużynie wielkiego faworyta. Rozważania ograniczyły się do czterech nazwisk.

1. Michał Sokołowski. 24-letni skrzydłowy rozgrywa życiowy sezon i byłby świetnym zmiennikiem dla Mateusza Ponitki. A kto wie, może w formie z półfinału z Anwilem, rzuciłby wyzwanie reprezentantowi Polski w walce o miejsce w piątce? Sokołowski, ze swoim szalonym, momentami, stylem gry, nie do końca pasowałby do zdyscyplinowanej koszykówki Saso Filipovskiego, ale z drugiej uczyniłby ją bardziej nieprzewidywalną, zaskakującą. Ale to już jest gracz, który dobrze gra dla zespołu oraz dobrze i chętnie broni. W obecnym Stelmecie byłby lepszym zmiennikiem niż Karol Gruszecki.

2. Igor Zajcew. Ukraiński silny skrzydłowy czy też środkowy, to trochę taka ukryta broń Rosy, drużyny, której liderami są obwodowi. Zajcew niczym nie olśniewa, ale w wielu elementach jest dobry - jak trzeba, to rozciągnie grę, trafi za 3, ale może też minąć z obwodu i skończyć akcję wsadem, walczyć na deskach, zaliczać bloki. Do wszechstronności dochodzi doświadczenie i dobrej odnajdywanie się w drugoplanowej roli - Ukrainiec nie robi nic na siłę, nie domaga się piłki, raczej wykorzystuje okazje, które dostaje. Byłby lepszym zmiennikiem w formacji podkoszowej niż Szymon Szewczyk, choć trzeba przyznać, że weteran Stelmetu też ma dobry sezon. Zajcew - trochę lepszy.

3. C.J. Harris. Nie można przejść obojętnie obok strzelca wyborowego, nawet jeśli ten gra ostatnio słabiej, m.in. ze względu na kontuzję. Ciekawe, jak Amerykanin odnalazłby się w zdyscyplinowanej grze Stelmetu, jak rywalizowałby o miejsce na „dwójce” z Przemysławem Zamojskim i Łukaszem Koszarkiem, który też grywa na tej pozycji. Od Zamojskiego Harris jest słabszy fizycznie, jego presja w obronie jest mniej odczuwalna, z kolei w porównaniu do Koszarka brakuje mu umiejętności rozgrywania, Amerykanin to typowy, choć wszechstronny strzelec. Pasowałby to rozszerzonej do czterech graczy rotacji na obwodzie.

4. Torey Thomas. Wspominamy o rozgrywającym Rosy nieco z urzędu i tylko po to, by napisać, że takiego gracza Stelmetowi jednak nie potrzeba. Koszarek to ligowa instytucja na pozycji rozgrywającego - to gwiazda, która ma szacunek u sędziów i rywali, to gracz z ogromnym doświadczeniem i, co w PLK ważne, polskim paszportem. Na Thomasa nie wymienilibyśmy go absolutnie. Podobnie zresztą jak Dee Bosta, który w roli drugiej „jedynki” spełnia się świetnie, daje drużynie kopa z ławki, bo gra dynamicznie i skutecznie. Bost to jeden z najbardziej niedocenianych graczy ligi - w każdym zespole mógłby być liderem.

Sprawdź aktualne kursy i wygrywaj - kliknij tutaj...

Fot. A. Romański/Plk.pl

Stelmet zmiażdży czy Rosa powalczy?

PLK | 25.05.2016 13:55

Czy Rosa może być jak Oklahoma i sprawić wielką niespodziankę w meczach ze zdecydowanym faworytem? W zapowiedzi finału PLK podajemy 5 okoliczności, które muszą się zdarzyć, aby seria ze Stelmetem była wyrównana.

Rosa Radom to drugi zespół rundy zasadniczej, wygrała ze Stelmetem finał Pucharu Polski, w playoff zanotowała dotąd tylko jedną porażkę i w pięknym stylu wyeliminowała Anwil Włocławek – dwukrotnie wygrywając w Hali Mistrzów. Do tego (2:2 w tym sezonie) wyraźnie potrafi grać z zespołem z Zielonej Góry, zwłaszcza poza halą CRS. Jednocześnie większość ekspertów oraz bukmacherzy stawiają na pewną wygraną Stelmetu. Dlaczego?

Prawda jest taka, że zajęty rozgrywkami europejskimi (najpierw Euroliga, potem EuroCup) na zdecydowanie wyższym poziomie niż PLK, Stelmet nie angażował się na 100 % na ligowym podwórku. Tymczasem kadrowo, szkoleniowo, finansowo, organizacyjnie jest to klub znacznie w tym momencie przewyższający konkurencję w Polsce.

Czy to oznacza, że finał jest rozstrzygnięty? Zdecydowanie nie! To jest sport, a dobry wzorzec widzimy teraz choćby w NBA, gdzie Oklahoma City Thunder już wyeliminowali jednych zdecydowanych faworytów (San Antonio) i są na dobrej drodze, aby wyeliminować kolejnych (Golden State).
Jakie okoliczności muszą wystąpić, by Rosa nawiązała wyrównaną walkę?

1. Do intensywności fizycznej, która dała dominację nad Anwilem dołożyć skuteczność w rzutach z dystansu – kluczowej broni ofensywnej Rosy. Radomianom czasem wpada, a czasem nie. Aby myśleć o sukcesach z mistrzem, wpadać musi. Także np. Thoreyowi Thomasowi, który w serii z Anwilem zanotował straszne 5-27 z dystansu.

2. Optymalna forma liderów – do szalejącego ostatnio Michała Sokołowskiego, dołączyć musi CJ Harris, najlepszy zawodnik Rosy w meczach ze Stelmetem.

3. Dobra obrona pod koszem - zmuszenie w konsekwencji Stelmetu do jak najczęstszych rzutów z dystansu nie musi oznaczać sukcesu (ma kto tam przecież trafiać), ale zwiększa szanse powodzenia. W wygranym przez Rosę finale Pucharu Polski zielonogórzanie oddali aż 34 rzuty za 3 punkty, trafiając tylko 6 (17%). Łukasz Koszarek miał 0/7, a Mateusz Ponitka 0/6 z takich prób.

4. Przekonać Zajcewa do gry pod koszem – o Rosie mówi się często, że nie posiada zawodników stanowiących zagrożenie pod obręczą, ale w serii z Anwilem Zajcew (i momentami nawet Adams!) potrafili się odnaleźć i choćby łapać faule wysokich rywala. Im wszechstronniej zagrają radomianie, tym ich szanse będą wyższe.

5. Liczyć na nonszalancję Stelmetu – oczywiście jest to finał i prawdopodobnie nie nastąpi, ale przecież w półfinale (zwłaszcza w pierwszym meczu) w hali CRS Enerdze Czarnym pozwolono na naprawdę dużo i niewiele brakowało, aby niedbała gra gospodarzy zakończyła się niespodzianką. Stelmet też wie, że na papierze jest wyraźnie lepszy, a to 100-procentowej mobilizacji nie ułatwia. Wygranie jednego meczu w Zielonej Górze pozwoliłoby rozkręcić tę serię na dobre.

Typ PolskiKosz.pl: Stelmet 4:1

Terminarz meczów finałowych (transmisje w Polsacie Sport News):

mecz 1: Stelmet  – Rosa, czwartek, 26 maja, godz. 20.00
mecz 2: Stelmet – Rosa, sobota, 28 maja, godz. 20.00
mecz 3: Rosa – Stelmet, wtorek, 31 maja, godz. 20.00 
mecz 4: Rosa – Stelmet, czwartek, 2 czerwca, godz. 20.00
ew. mecz 5: Stelmet – Rosa, poniedziałek, 6 czerwca, godz. 20.00,
ew. mecz 6: Rosa – Stelmet, środa, 8 czerwca, godz. 20.00,
ew. mecz 7: Stelmet – Rosa, piątek, 10 czerwca, godz. 17.00.

Sprawdź aktualne kursy i wygrywaj - kliknij tutaj...

(fot. A. Romański, plk.pl)

Najciekawsze tweety